Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


Úvod » Bezchlorová dezinfekce vody

Bezchlorová dezinfekce vody

 

 

Při dezinfekci vody jsou důležité nejméně dva pohledy, které musíme vzít do úvahy. Jde o:

- zdravotní bezpečnost: z hlediska mikrobiologie a chemie
- ekonomické hledisko.

 

Dezinfekce na báze tekutého oxidu chloričitého ClO2 se ve světe velmi osvědčila. Protože při takovémto způsobu dezinfekce vody jsou oba pohledy splněny. Teď se společně podíváme na tyto dva důležité pohledy a co vlastně obsahují.

 

Z pohledu mikrobiologického:

 

- podstatně účinnější vůči bakteriím, vírusům, řasám atd., než chlor. Úřad veřejného zdravotnictví v Bratislavě je téhož názoru, že kde končí chlor, tam nastupuje oxid chloričitý
- jako jediný preparát tohoto druhu na světe eliminuje aj životu nebezpeční baktérií Legionella pneumophila, která způsobuje smrtelní chorobu s názvem legionářská nemoc 
- likviduje také biofilm, který se tvoří v potrubí, ve filtrech či na stěnách bazénů a je místem rozmnožovaní baktérií 
- působí dlouhodobě a celoplošně, a rovněž v tzv. mrtvých bodech bazénu nevzniká riziko sekundární možnosti množení se různých mikroorganizmů, jako je to kupříkladu u ozónu, UV záření, ionizace nebo ultrazvuk

 

Z pohledu chemického:

- nevznikají žádné vedlejší a zdraví škodlivé sloučeniny

Ty bývají běžné při používaní tekutého anebo plynného chloru – monochloramin dichloramin, trichloramin a podobně. Jednoduše a stručně řečeno nevzniká zdraví škodlivý vázaný chlor.

Tekutý oxid chloričitý oxidací – mokrým hořením štěpí ve vodě amoniak, moč, močovinu a jiné aminosloučeniny, na běžně se vyskytujíce látky, jako oxid uhličitý, dusík a vodu. Tím pádem je vznik vázaného chloru plně eliminovaný a proto není nutná denní výměna částí vody v bazénu. Nakolik jiný způsob jak částečná výměna vody není znám.

Po aplikaci tekutého oxidu chloričitého je voda krystalově čistá, nepáchne chlorem a trihalogenmetanmi, zdravotně je absolutně nezávadná, riziko ohrožení zdraví není žádné. Nezpůsobuje zápaly očních spojivek, sliznice dýchacích cest, svědení kůže, různé podráždění intimních častí těla zejména u žen a podobně.

 

 

Západní Evropa, ale i jiné vyspělé zěme již prošli anebo přecházejí na jiné formy dezinfekce než je škodlivý chlor!!!

 

 

Častějším bývá právě oxid chloričitý. Chlor se postupně stává minulostí. A není se ani čemu divit. Byl původcem anebo spoluúčastníkem mnoha civilizačních anebo jiných ochoření jako astma anebo rakovina.

 

 

Neméně důležitý pohled jako předcházející dva, bývá hledisko ekonomické. Nechcete přece lít své peníze do bazénu jen tak.

 

 

Koukneme se teď společně na to, jak si v tomto pohledu obstojí chlor.

 

 

Z hlediska ekonomického:

 

- je spotřeba tekutého oxidu chloričitého 7x – 15x nižší než spotřeba běžně používaného chloru
- není potřebná částečná výměna vody v bazénu, protože jak už bylo řečeno nevzniká vázaný chlor. Dochází tak k enormním úsporám nákladů, které jsou nezbytné na vodu a energie na její ohřev.
- celkové provozní náklady jsou o 10 – 20 % nižší při nahrazení chloru oxidem chloričitým!

 

 

tekutý oxid chloričitý s obchodním názvem DUOZON 100L najdete zde

 

 

A CO VÍC DUOZON 100L:

 

- obsahuje též látky, které eliminují vápník a tedy vznik vodního kamene. Šetří  se tak všechny technologické prvky systému bazénové technologie. Dochází tak k šětření nákladů spojených s jejich údržbou anebo výměnou.
- aplikace DUOZON 100L může být plně automatizována. Ale klidně můžete v propočteném množství nalít DUOZON 100L mechanicky. Buď přímo do bazénu anebo vyrovnávací nádrže. Ale popřípade i do filtru, pokud je nutná jeho absolutní dezinfekce.
- je možné ho aplikovat i v kombinaci s plynným anebo tekutým chlorem
- DUOZON 100L slouží na dezinfekci jakékoliv vody a ve světe se tato možnost hojně využívá.

Jde o dezinfekci pitné vody, teplé užitkové vody, odpadové vody, vody v průmyslu, zěmědelství, v chladírenských věžích atomových elektráren, ve vodních světech, hotelových a nemocničních komplexech, ale také na prostorovou plošní dezinfekci.

 Cena 996 Kč