Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


Bezchlórová péče o vodu
Bezchlorová péče o vodu

 

Bezchlorová starostlivost o vodu ve vířivkách, swim spa a bazénech je oproti prostředkům na bázi chloru, brómu nebo aktivního kyslíku šetrná k životnímu prostředí, ale hlavně k našemu zdraví a zdraví našich dětí. I v bezchlorové úpravě vody je na trhu více možností, ale jak jsme časem zjistili, inovační řešení, spolehlivost a komplexnost v bezchlorové starostlivosti o vodu nabízejí výrobky řešení, spolehlivost a komplexnost v bezchlorové starostlivosti o vodu nabízejí výrobky SpaBalancer.

I když asi nejstarší dezinfekcí na ošetření pitné vody je chlor, který existuje na různých oxidačních úrovních, jako například chlorid v soli nebo jako chlorové bělidlo.

 

 

Ale chlor jako plyn je vysoce toxická sloučenina, jejíž vedlejší produkty, mimo jiného například chloramíny, dráždí sliznice a dýchací cesty, a to i v těch nejnižších koncentracích.

Dezinfekční účinky chloru ve vodě velmi silně závisí na teplotě vody ve vířivkách, swim spa a bazénech, a její úrovni pH. Na úrovni pH > 7,5 jeho dezinfekční účinek velmi prudce klesá.

Skupina chemických sloučenin pocházejících z chloru - trihalometanů (THM) je kvalifikovaná jako karcinogénní a je nebezpečná pro těhotné ženy kvůli svým teratogenickým vlastnostem.

THM jsou produkované hlavně, když chlor reaguje s organickými substancemi jako pot či moč.Vstupují do těla přes kůži, také můžou být polknuté ve vodě či být inhalované, protože se vypařují.


UltraShock od SpaBalancer a jeho místo v bezchlorové starostlivosti o vodu

 

Ultrashock je modifikovaný chlornan sodný s velmi vysokou hladinou pH. Když se naleje do vody (voda v tu chvíli funguje jako kyselina), chloran sodný se rozdělí na sodík a oxid chloričitý.

Oxid chloričitý je náš aktivní komponent. I přesto, že obsahuje slovo chlor, není to chlor!
V oxidě 
chloričitém CIO2 je jeden atom chloru spojený s dvěma atomy kyslíku.

Atom chloru působí jen jako nosič atomů kyslíku. Když potká oxid chloričitý bakterie, tuk, špínu atd.,potom se atomy kyslíku odpojí od atomu chloru a oxidují nečistoty.

Zůstávající atomy chloru se spojí s původním atomem sodíku a vznikn e chlorid sodný, tedy každodenní kuchyňská sůl. Atom chloru nereaguje s nečistotami.

 

Reakce ve vodě je tedy jen čistě o oxidaci kyslíku, a proto můžeme popsat Ultrashock jako bezchlorový přípravek starostlivosti o vodu.

 

Teď se podívejme na základní rozdíly mezi bezchlorovou starostlivostí a úpravou vody ve vířivkách, swim spa a bazénech prostřednictvím prostředku Ultrashock, a chlorovou dezinfekcí a úpravou vody.

Likvidace nebepečného biologického filmu

Chlor: ve vodě je biofilm jen velmi málo rozpuštěný účinkem chloru, protože dochází jen k minimálnímu průniku chloru do biofilmu.

Ultrashock: oxid chloričitý pronikne kompletně do celé vrstvy biofilmu a zničí ho velmi spolehlivě.

Ultrashock účinně zbavuje vířivky, swim spa a bazény biofilmu v potrubí.

Zbavení zápachu vody

Chlor: produkuje zápach a chuť blokujících látek reakcí s fenoly, aminy a řasami.

Ultrashock: vlastnosti vody se nemění, protože fenoly, amíny ani řasy nejsou buď vůbec produkované, nebo se jen rozloží a transformují.

Efektivnost dezinfekce vody v závislosti na úrovni pH

Chlor: chlorová dezinfekce účinně působí jen na úrovni pH 7,2 - 7,4.Se změnami pH je třeba zvyšovat dávky chloru nebo okamžitě upravovat pH.

Ultrashock: dezinfekce působí nezávisle na pH, stabilně mezi pH 4 < x < 10.

Produkce látek THMs a AOXs zpúsobujúcích rakovinu

Chlor: způsobuje vysokou produkci nebezpečných THM a AOX látek v důsledku reakce s obsahem organických látek ve vodě.

Ultrashock: neprodukuje žádné THM ve vodě a AOX jen zanedbatelně.

Podráždění sliznice chloraminy (protože bazén zapáchá)

Chlor: chlorizace všech "amin" (aminokyselin – močovina, tuky, oleje, pot, kosmetika) na chloraminy.

Ultrashock: nemá žádnou reakci s primárními a sekundárními aminy a není ani žádný proces tvorby chloraminů. Chloraminy produkované chlorem jsou zničené oxidováním.

Bakteriální a virové vlastnosti

Chlor: chlor má celkem dobré bakteriální vlastnosti, ale jen za předpokladu pH na úrovni 7,2 - 7,4 . Virové vlastnosti jsou špatné.

Ultrashock: velmi dobré anti-bakteriální i anti-virové vlastnosti. Na úrovni pH> 7.5 cca 20-30krát silnější dezinfekční účinky než chlor.

Efekty Algicidu

Chlor: algicidní účinky chloru se projeví jen při šokové chlorizaci.

Ultrashock: permanentní dezinfekce je zajištěná v množství menším než 0,02-0,5 mg/l.

Efekty oxidace

Chlor: silná oxidační látka, která oxiduje pomocí chlorizace (produkce THM, AOX).

Ultrashock: až pětkrát vyšší oxidace než při chloru. K oxidaci dochází pomocí přenosu kyslíku.

Teplotní stabilita

Chlor: při teplotě >30°C klesá hladina chloru velmi rychle. Rychlý úbytek ve vířivce v důsledku vysoké reaktivity.

Ultrashock: oxid chloričitý je dostatečně stabilní v uzavřených systémech při teplotách od 30 °C do 45 °C.

Koroze

Chlor: vysoký poměr chloridů má vysoký potenciál pro vysokou rychlost koroze v oxidačním procesu.

Ultrashock: oxid chloričitý neobsahuje chloridy, což znamená, že výskyt koroze je minimalizovaný.

Čistíci schopnosti

Chlor: má horší čistící schopnosti vzhledem ke vzniku adhézie nebo chlorovaných substancí z vody. Zůstává v potrubí a přichází k tvorbě usazenin.

Ultrashock: je lehko odstranitelný z potrubí.

 

Ultrashock patří do řady výrobků SpaBalancer, které jsou podle našeho názoru tou nejlepší„chemií nechemií v komplexní bezchlorové starostlivosti o vodu a filtrů ve vířivkách, swimspa a bazénech.

 

 

Dávkování je jen jednou za týden a voda ve vaší vířivce, swim spa či bazénu bude čistá a svěží jako horský pramen po celý rok.

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte na +421 908 722 270 anebo na info@virivkysaunybazeny.sk!