Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


12. 02. 2017

Péče o vodu

 

pece o vodu

 

Péče o vodu ve vířivkách, swim spa a bazénech je základním předpokladem jejich funkčnosti a bezpečné použitelnosti.

V tomto článku se blíže podíváme na péči o vodu ve vířivkách, která má přece jen oproti péče o
vodu v swim spa či bazénech svá specifika, i když mnohé faktory mají společné.


Vnější či vnitřní jacuzzi vyžadují vzhledem k teplotě vody přece jen větší pozornost v péči o
vodu. I když se Vám bude voda ve vířivce jevit na první pohled jako čistá, nemusí tomu tak vždy ve skutečnosti být.

 

Péče o vodu ve vířivce, swim spa či bazénu zahrnuje tři základní principy:

1. odstranění všech, i neviditelných nečistot z vody

2. dezinfekce a pH vody

3. dokonale čisté filtry

 

Podívejme se nyní spolu na péči o vodu ve vířivkách a její základní odlišnosti oproti bazénům.

 

A: Menší množství vody a vysoká koncentrace užívání

Vířivky mívají obvykle objem vody mezi 1000 a 2000 litry. Je běžné, že i 3 - 4 lidé použijí vířivku najednou nebo po sobě. Je to normální, vždyť na to jste si vířivku koupili, ale pro vaši informaci, porovnejte si to s bazénem. Je to přibližně stejné, jako kdybyste měli bazén 8m x 4m x 1,6m, což je 50 m3 vody a v něm najednou 250 lidí. Dokážete si to vůbec představit? Ve vířivce je 1 - 2 m3 vody. Kromě toho voda ve vířivce má podstatně vyšší teplotu.


B: Voda ve vířivce je podstatně teplejší než v bazénu

Třicet sedm až třicet devět stupňů teplá voda ve vířivce je více než teplota těla. Tato teplota je však potřebná pro dosažení terapeutických účinků a kvalitní hydromasáže.


A co se děje v takové teplé vodě?

Všechny chemické a biologické procesy jsou při takové teplotě ohromně akcelerované. Některé bakterie dokážou násobit svou populaci i každých dvacet minut. Představte si, že máte ve vířivce jen jednu jedinou takovou bakterii. Za osm hodin z ní můžete mít až 16 milionů bakterií. Také nezapomínejte na to, že všechny kožní póry jsou v teplé vodě otevřené a ve vířivce se potíte, i když o tom nevíte, množství potu může dosáhnout až půl litru na osobu.

 

 

pece o vodu

 

 

C: Velké proudění vody způsobené prouděním vody přes hydromasážní trysky

Hydromasáž ve vířivce stimuluje lymfatický systém pod kůží. Kůže je náš největší detoxikační orgán. Póry jsou otevřené a toxiny, maz, tuky, krémy, zbytky líčidel a jiných látek jdou do vody. Mastnota, kožní bakterie, šupinky kůže, stará kosmetika (většina kosmetiky je na petrolejové bázi) a vše toto, ať chcete nebo ne, vstupuje do vody ve vířivce. O to je péče o vodu ve vířivce důležitější a je třeba jí věnovat dostatečnou pozornost. Hlavně první dva až tři týdny po každém novém napuštění vířivky.

Největší důraz na péči o vodu ve své nové vířivce věnujte první měsíc po prvním uvedení vířivky do provozu.

D: Teplota vody a její silné proudění má další technické nevýhody

Voda uvolňuje silný kyselý plyn oxidu uhličitého. Ten je za normálních okolností ve studené vodě vázán. Toto vede ke zvýšení pH. Když se vzduch (kyslík) smíchá s vodou, mnoho dezinfekčních prostředků reaguje a rozpouští se velmi rychle, proto se voda zakalí, zapáchá a podobně, proto je třeba stále doplňovat chemii.

E: Rozvodné potrubí vody ve vířivkách

Vířivky často obsahují i ​​více než 50 metrů trubek, závisí to na velikosti vířivek. Bakterie uvnitř potrubí vytvářejí tzv. biofilm, který nemůže být odstraněn, protože mechanicky se k němu nelze dostat a chlorová dezinfekce to nedokáže.

F: Systém filtrace ve vířivkách je omezen prostorem

Ve srovnání s nároky na péči o vodu ve vířivkách, je systém filtrace ve vířivkách častokrát poddimenzovaný a filtrační cykly bývají často příliš krátké. Nečistoty zůstávají ve vířivce a musí být odstraněny chemicky.Nemějte však obavy, na všechny problémy existuje řešení. Revoluční SpaBalancer už většinu problémů vyřešil za vás. Dávkování jen jednou za týden a vodu ve vířivce budete mít čistou jako horský pramen po celý rok.

 

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte na +421 908 722 270 anebo na info@virivkysaunybazeny.sk!