Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


12. 02. 2017

Péče o vodu - základní předpoklady čisté vody ve vířivkách, swim spa a bazénech

 

 

 

 

Péče o vodu patří k základním předpokladům čisté vody ve vířivkách, swim spa a bazénech. A tak bychom vám rádi představili základní pojmy.

Pokud je budete znát, celá údržba a péče o vodu ve vaší vířivce, swim spa či bazénu bude lehčí, a tak si budete svou vířivku, swimspa či bazén užívat déle.

 
Pokud se správně postaráte o vodu hned na začátku, výrazně vám to ušetří v budoucnu váš čas, chemii, vodu a energii či ještě lépe řečeno, znamená to i výraznou úsporu vašich peněz.

 

 

bezchlorova dezinfekce vody

 

 

 
Úsporu můžete ještě diametrálně zvýšit pomocí kvalitní technologie a filtračního systému vířivky, swim spa či bazénu. Nemůžete zanedbat jejich údržbu ani celkovou péči o vodu v nich.

 

Jaké jsou tedy předpoklady skutečně čisté a zdravé vody ve vířivce, swim spa či bazénu?

 

Průtok vody: je třeba zajistit, aby voda ve vířivce, swim spa nebo vašem bazénu plynule a stále protékala do filtračního systému zařízení. Rovněž průtok nemůže nikdy stagnovat a vstup do filtračního systému musí zůstat čistý.

Filtrace: stejně jako je důležité plynulé zavádění vody do filtračního systému vířivky, swimspa nebo bazénu, tak jistě musí plynule přecházet i filtračním systémem. Nesmíte zapomínat ani na důležitost čistých filtrů. Je třeba je čistit pravidelně (asi každé dva týdny). A bezprostředně po každém novém napuštění vířivky, swim spa či bazénu vodou i častěji.


Sanitace: je důležité, aby voda ve vířivce, swim spa či bazénu měla správné pH a správně množství dezinfekčního prostředku po celou dobu svého provozu. Podívejme se nyní na základní pojmy péče o vodu ve vířivce, swim spa nebo bazénu. Patří sem rovnováha vody, její pH, tvrdost a celková alkalita.

 

Rovnováha vody

Co se rovnováhy vody týče, její dosažení je snadné, pokud budete vědět, co rovnováha může a nemůže dělat. Je důležité vědět, že rovnováha vody nemá nic společného se sanitací. Jde o vzájemný vztah faktorů, které pak určují, jak efektivní jsou sanitační prostředky, které používáte v péči o vodu ve vířivce, swim spa či bazénu. A zda jsou všechny faktory v rovnováze, nebo ne.

  

Mezi základní prvky, které ovlivňují rovnováhu vody, zařazujeme pH vody, celkovou alkalitu a  tvrdost vody ve vířivce, swim spa či bazénu.


Co se pH vody týče, udržování vyváženého pH vody ve vířivce, swim spa či bazénu je nejdůležitější částí rovnováhy vody. Toto pH vody je ještě důležitější tehdy, pokud na dezinfekci vody používáte chlorovou péči o vodu, bromované přípravky nebo přípravky na bázi aktivního kyslíku. pH vody je míra její kyselosti a zásaditosti. Ideální pH se nachází v rozmezí 7,4-7,6.

Pokud hodnota pH klesne pod 7,2, voda se může stát korozivní. Nízké pH vody může vést k poškození některé z vnitřních součástí řídícího systému či topení. Nesmíte zapomínat ani na fakt, že s výkyvy pH radikálně klesá i účinnost dezinfekčních prostředků, které fungují na bázi chloru, bromu či aktivního kyslíku, a s tím zákonitě výrazně roste i jejich užívání. To zase může vést k podráždění očí, kůže a nadměrné pěnivosti vody ve vířivce, swim spa nebo bazénu.


Dalším faktorem, který má vliv na rovnováhu vody, je celková alkalita. Ta působí jako vyrovnávající paměť, která zabraňuje náhlým změnám pH vody ve vířivkách, swim spa nebo bazénech. Stabilita pH je v přímém vztahu s její zásaditostí, a tedy alkalitou. Ta by měla být na úrovni 80-120 mg / l.

 

Pokud je alkalita pod 80mg / l, ztěžuje nám stabilizaci pH. Naopak pokud je alkalita nad 140 mg / l, může také zvýšit hodnotu pH vody, způsobit zakalení vody, a tak snížit účinnost dezinfekce ve vodě.

 
Posledním faktorem s vlivem na rovnováhu vody je tvrdost vody. V každé vodě najdeme určitou míru vápníku. Pro nás důležitá je hladina vápníku mezi 200-300mg / l. Tvrdost vody musíme upravit vždy při novém naplnění vířivky, swim spa a bazénu novou vodou, a to na to určenými přípravky. Pokud máte vodu, která je centrálně upravena, tak máte o práci méně. Vhodným způsobem úpravy tvrdé vody při každém novém napouštění vířivky, swim spa nebo bazénu vodou, je použití vhodného pro - filtru. Ty do značné míry vodu upraví a zároveň zbaví případných nečistot již při jejím napouštění.

Dejte si pozor na vodu, která je příliš měkká. Taková voda může mít korozivní účinky, a tak je nutné zvýšit její tvrdost pomocí vhodných přípravků.

  

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte na +421 908 722 270 anebo na info@virivkysaunybazeny.sk!